Home Tarihçe

Tarihçe

by admin

ÖZ MADEN-İŞ (Maden İşçileri Sendikası) Sendikası 14.07.2011 Tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde kurulmuştur.

Türkiye’de 03 numaralı Madencilik ve Taşocakları İşkolu’nda faaliyet göstermektedir.

Kurucularımız;

1-Ahmet ARSLAN, 2-Cengiz YILDIZ, 3-Mustafa KIRA, 4-Tahsin ÇETİN, 5-Yunus ERMEK, 6-Ramazan YILDIZ, 7-Bayram ADIBELLİ, 8-Metin DANA

Sendikamızın 1.Olağan genel kurulu 08 Ocak 2012 tarihinde Soma’da yapılmıştır. Yapılan 1. Olağan genel kurulu sonrası yönetim kurulu üyeliklerine Genel Başkan olarak Ahmet ARSLAN seçilmiş yönetim kurulu asıl üyeliklerine ise Cengiz YILDIZ, Mustafa KIRA, Tahsin ÇETİN ve Yunus ERMEK seçilmişlerdir.

Sendikamız Öz Maden-İş’in yapılan 1. Olağan genel kurulunda Hak-İş Konfederasyonuna üyelik yapılması kararı alınmış ve genel kurula katılan delegelerin oy birliği ile Hak-İş Konfederasyonuna üyelik kabul edilmiştir.

Öz Maden-İş Sendikamızın 2. Olağan genel kurulu 04.10.2015 tarihinde yapılmıştır. Yapılan 2. Olağan genel kurulu sonucunda yönetim kurulu 3 kişiden oluşmuştur. Genel Başkan olarak Ahmet ARSLAN yeniden seçilmiştir. Yönetim kurulu asıl üyeliklerine ise Mustafa KIRA ve Suat ARSLAN seçilmişlerdir.

Öz Maden-İş Sendikamız 03.04.2017 tarihinde Olağanüstü genel kurulunu gerçekleştirmiştir. Genel Merkezimiz Soma’dan Ankara’ya taşınmıştır. Yapılan Olağanüstü genel kurulda yönetim kurulumuz tamamen değişmiş ve Genel Başkan olarak Erdoğan SERDENGEÇTİ seçilmiştir. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Fahrettin KÜTÜKÇÜ ve Ahmet ARSLAN seçilmişlerdir.

Genel Başkan Erdoğan SERDENGEÇTİ 05.12.2017 tarihinde Genel Başkanlık görevinden kendi isteği ile istifa etmiştir. Genel başkanın istifası ile Öz Maden-İş Sendikası genel yönetim kurulu toplanarak yönetim kurulu yedek üyesi olarak birinci sırada seçilen Ahmet SERT yönetim kurulu asıl üyeliğine çağrılmış ve Ahmet SERT görevi kabul ederek Öz Maden-İş Sendikası Yönetim Kurulu Asıl Üyeliği görevini başlamıştır. İlk yönetim kurulu toplantısında görev dağılımı yapılarak boş kalan Genel Başkanlık görevine Fahrettin KÜTÜKÇÜ oy birliği ile seçilmiştir. Fahrettin KÜTÜKÇÜ Öz Maden-İş Sendikası Genel Başkanı olarak seçilerek görevine başlamıştır. Yönetim kurulu asıl üyeliklerine ise Ahmet ARSLAN ve Ahmet SERT seçilmişlerdir.

Sendikamızın 3. Olağan genel kurulu 24.03.2019 tarihinde Hak-İş Konfederasyonu Toplantı Salonunda gerçekleştirilmiştir. 3. Olağan genel kurulunda sendikamız yönetim kurulu üye sayısı 4’e çıkartılmış ve Genel Başkan Fahrettin KÜTÜKÇÜ yeniden Genel Başkan olarak seçilmiştir. Yönetim kurulu asıl üyeliklerine ise Aytekin KOÇ, Ali GÖKTAN ve Ahmet SERT seçilmişlerdir.

ÖZ MADEN-İŞ; İnsanı, onurunu ve emeğini, beşeri değer alanı içinde en temel değer olarak benimser. Varlık gerekçesini ve mücadele azmini bu temel ahlaki kabule dayandırır. Sendika bu amaç ve ilkeleri gerçekleştirmek için, anayasa ve anayasaya uygun olarak çıkarılan yasalara bağlı kalarak ilkeleri çerçevesinde temel amaçlarına ulaşmayı vazgeçilmez bir gereklilik sayar.

Çalışma Hayatında sosyal diyaloğun sosyal taraflılıktan sosyal ortaklığa dönüşmeye başladığı günümüzde ÖZ MADEN-İŞ, sosyal ortaklığın gereği olan sosyal sorumluluklarını üyelerine yönelik olarak sürdürmektedir.

ÖZ MADEN-İŞ; çalışma ilişkilerinde çatışmanın değil, karşılıklı çıkarların adil bir şekilde korunacağı diyalog ve uzlaşmanın esas olduğuna inanmaktadır. Çalışma barışı ve iş huzurunun çalışma hayatinin temel zemini olduğu düşüncesindedir.

ÖZ MADEN-İŞ sendikacılığı; her türlü siyasal etki ve tepkinin üzerinde, tarafların çıkarlarını zedelemeyen ve kendisini işi-işletmesi ve emeğiyle bütünleştiren, üretimi, kaliteyi, verimliliği bir yaşama biçimi olarak benimseyen bir görev bilinciyle yapmaktadır.

 

 

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00